Aktualności

Bezwykopowe odtworzenie hydroizolacji - Kombank Arena Belgrad

Narażone na ciągłe działanie wilgoci piwnice, tunele, kanały ściekowe, wypełnione zbiorniki, których nie można uszczelnić od strony zewnętrznej - tu znajdzie zastosowanie KÖSTER Injection Gel G4.

Projekt modernizacji obiektu Kombank Arena w Belgradzie (Serbia) to przykład zastosowania żelu iniekcyjnego do odtworzenia hydroizolacji płyty fundamentowej na styku z gruntem bez konieczności odkopywania fundamentów.

Kombank Arena, obiekt oddany do użytku w 2007, składa sie z dużej hali wielofunkcyjnej i mniejszej hali treningowej o łącznej powierzchni użytkowej 48.000 m² i widownią dla 19 000 widzów. Ta najnowocześniejsza arena sportowa w Serbii  została wybudowana na piaszczystym wodonośnym gruncie - mniejsza z hal leży 6 metrów pod poziomem wód gruntowych.

Pierwotna hydroizolacja składała się z zaledwie jednej warstwy folii HDPE, połączonej z dwiema warstwami geowłókniny, pomiędzy fundamentem i podłożem. W krótkim czasie po oddaniu obiektu do użytku zaczęły pojawiać się nieszczelności w płycie fundamentowej. Mając w perspektywie organizację Mistrzostw Europy 2017 w Belgradzie, rozpisano przetarg na modernizację obiektu. Jako wykonawcę prac wybrano BEST Mi SVE, serbskiego partnera KÖSTER Bauchemie AG, z zastosowaniem żelu iniekcyjnego KÖSTER Injection Gel G4.

Szczegółowa analiza przeprowadzona na miejscu budowy przez Dr. Slobodana Kalinica, doradcę technicznego KÖSTER specjalizującego się w hydroizolacjach metodą iniekcji, oraz głównego projektanta wykazała, że optymalną metodą pod względem technicznym i kosztowym byłaby iniekcja żelu KÖSTER Injektionsgels G4. Dzięki niskiej lepkości, a przez to wysokiej zdolności penetracji materiał nadawał się idealnie do wypełnienia ubytków o grubości zaledwie 2 mm w warstwie starej izolacji. Przez wywiercone kanały iniekcyjne podano ok. 28 ton żelu w warstwę pomiędzy chudy beton i płytę fundamentową skutecznie zabezpieczając ją przed wnikaniem wody gruntowej.

 

 

Gotowa hala treningowa

 


Video: Z placu budowy - Dr. Slobodan Kalinic, międzynarodowy doradca techniczny 
KÖSTER BAUCHEMIE AG:

 

 

Back

Top
Austria Brasil Bulgaria China Croatia Denmark Finland Germany Ghana Greece Hungary Italy Japan Kazakhstan Korea Kuwait Latvia Lebanon Mexico Netherlands Norway Panama Philippines Poland Portugal Romania Russia Senegal Serbia Slovakia Slovenia South Africa Spain Thailand Turkey Ukraine United Kingdom United States of America