Aktualności

Folia dachowa KÖSTER TPO po 14 latach użytkowania ..

 

 

14 lat użytkowania – i folia dachowa KOSTER TPO jest jak nowa …

Folie dachowe produkowane są przez KÖSTER BAUCHEMIE AG już od lat 80-tych XX wieku i od tego czasu pokrytych  zostało bardzo wiele dachów z folią TPO naszej produkcji, w tym również dachy na halach produkcyjnych KÖSTER BAUCHEMIE AG.

Więcej informacji: https://roofing.koester.pl

Folie dachowe KÖSTER TPO cechuje szczególnie długa trwałość i odporność na warunki atmosferyczne, co potwierdzają badania przeprowadzone na dachach wykonanych przed laty. W lutym 2015 przy okazji rozbudowy zakładu w Aurich przeprowadzono kontrolę pokrycia dachowego KÖSTER TPO wykonanego w roku 2001.

W laboratorium przeprowadzono badania folii dachowej KÖSTER TPO po 14 latach oddziaływania środowiska na pokrycie dachowe.

Typ folii dachowej: TPO 2,0 mm

Data wykonania pokrycia dachu: 14.03.2001

Data wykonania badania: 13.07.2015

Wygląd zewnętrzny

Po 14 letnim okresie użytkowania folia dachowa była zabrudzona na powierzchni, ale poza tym w 100% spełniała swoją funkcję.

Po oczyszczeniu folii TPO przy użyciu wody pod wysokim ciśnieniem z użyciem dostępnego w handlu środka czyszczącego na folii TPO pozostały tylko niewielkie ślady zabrudzeń.

Powierzchnia folii TPO jest bez zastrzeżeń i nie ma żadnych uszkodzeń folii wywołanych długotrwałym użytkowaniem. Wzór wytłoczony na folii nie uległ zatarciu, jest ciągle bardzo wyraźny.

Wytrzymałość na rozciąganie

Wytrzymałość na rozciąganie folii po 14 latach od produkcji jest znakomita. W lipcu 2015 r. folię poddano badaniom i uzyskano następujące wyniki:

Wytrzymałość na rozciąganie wzdłuż:   9,39 N/mm2

Wytrzymałość na rozciąganie w poprzek:            7,26 N/mm2

Wydłużenie wzdłuż: 942%

Wydłużenie w poprzek: 875%

Folia TPO po 14 latach użytkowania nie tylko spełnia aktualne wymagania normowe dla pokryć dachowych, ale je przekracza! Na podstawie takich wyników folia TPO po tak długim okresie od produkcji mogłaby zostać wprowadzona na rynek.

 

Tabela przedstawia wykres badania wydłużenia folii KÖSTER TPO po 14 latach użytkowania

 

Stare jak nowe …

Folia KÖSTER TPO 2,0 wyprodukowana 14 lat temu, po oczyszczeniu wodą pod ciśnieniem została zgrzana automatem Leister (temp. zgrzewania 600°C, prędkość 1,0 m/min.). Folia przed wykonaniem zgrzewania nie była specjalnie przygotowywana w żaden sposób, jak wyżej wspomniano została tylko umyta wodą pod ciśnieniem.

Materiał dał się zgrzać prawie tak samo jak nowa folia.  Zgrzew poddano próbie wytrzymałościowej i osiągnięto bardzo dobry wynik: średnia z badań wyniosła 470 N/50 mm, wszystkie wyniki były powyżej 400 N/50 mm.

Wnioski

Na podstawie wyżej opisanych prób i badań wyraźnie widać mocne strony folii dachowej KÖSTER TPO: folia po 14 latach użytkowania jest praktycznie jak nowa. Nie straciła nic ze swojej elastyczności, nie nastąpiło pogorszenie właściwości wytrzymałościowych folii. Folia użytkowana przez 14 lat również dzisiaj przeszła wymagające testy jakim poddawane są nowo wyprodukowane folie dachowe.

Co więcej próba zgrzewania folii po 14 latach użytkowania była bardzo udana. Uzyskano prawidłowe, szczelne połączenie przenoszące duże obciążenia rozciągające.

 

 

 

Back

Top
Austria Bosnia and Herzegovina Brasil Bulgaria China Croatia Czech Republic Denmark Finland Germany Ghana Greece Hungary Italy Japan Kazakhstan Kuwait Latvia Lebanon Mexico Netherlands New Zealand Norway Panama Philippines Poland Portugal Romania Russia Senegal Serbia Slovakia Slovenia South Africa Spain Thailand Turkey Ukraine United Kingdom United States of America