Uszczelnienie piwnicy od wewnątrz w przypadku wilgoci gruntowej, wodzie przesiąkającej i wodzie gruntowej

1 Gruntowanie
KÖSTER Polysil TG 500
2 Wyrównanie podłoża
KÖSTER Sperrmortel WU
3 Wykonanie fasety
KÖSTER Sperrmortel WU
4 Hydroizolacja
KÖSTER NB 1
5 Uszczelnienie przejść rur
KÖSTER KB-FIX 5
KÖSTER KB-Flex 200
6 Obrzutka renowacyjna
KÖSTER Sanierputz Spritzbewurf
7 Tynk renowacyjny
KÖSTER Sanierputz biały
8 Szpachla renowacyjna
KÖSTER Feinputz
9 Farba
KÖSTER Sanierfarbe

Przy uszczelnieniach wtórnych wykonywanych po stronie wewnętrznej ścian podziemi wykorzystuje się mineralne systemy uszczelnień, które idealnie łączą się z istniejącymi podłożami i nie odspajają się także od podłoży zawilgoconych.

Istniejące, stare tynki należy skuć do nośnego muru i zaraz usunąć, spoiny wydrapać, usunąć wszelkie luźne i odspojone części. Gruntowanie wykonuje się preparatem krzemianowym KÖSTER Polysil TG 500 celem wzmocnienia podłoża i związania ewentualnie obecnych szkodliwych soli. Konieczne naprawy muru należy wykonać zaprawą KÖSTER Sperrmörtel WU. W stykach posadzek i ścian wykonać półokrągłą fasetę z zaprawy KÖSTER Sperrmörtel WU.

Uszczelnienie nanosi się na podłoże czyste i nośne.

Zasadnicze uszczelnienie wykonuje się ze szlamu KÖSTER NB 1 szary na całej powierzchni ścian schodząc przez fasetę na płytę fundamentową.  

Przejścia rurowe należy wypełnić pastą uszczelniającą KÖSTER KB-Flex 200 i zamknąć szybkosprawną zaprawą KÖSTER KB-Fix 5.

Jeśli ściany wykazują uszkodzenia pochodzące od trwałych zawilgoceń należy je poddać renowacji przez wymianę tynków na tynk renowacyjny KÖSTER Sanierputz szary. Tynki renowacyjne KÖSTER są odporne na szkodliwe oddziaływanie wilgoci (w przeciwieństwie do tynków wapiennych czy zawierających gips). Posiadają one odpowiednią objętość porów i mają odpowiednią wytrzymałość, aby przejąć z muru szkodliwe sole budowlane bez powstawania uszkodzeń w swojej strukturze. Kondensacja wilgoci w tynku renowacyjnym jest praktycznie niemożliwa przez wysoką porowatość tynku oraz jego właściwości hydrofobowe. Takie tynki znacząco poprawiają klimat w pomieszczeniach.

Przez nałożeniem zasadniczej wyprawy z tynku renowacyjnego najpierw należy wykonać obrzutkę sczepną poprawiającą przyczepność z tej samej zaprawy dodając jedynie do niej w objętości wody zarobowej część emulsji KÖSTER SB Haftemulsion. 

Tynki renowacyjne KÖSTR występują w różnych wersjach i wariantach (szary, biały, szybkosprawny, lekki). W starszych obiektach chętnie wykorzystywany jest tynk KÖSTER Sanierputz biały już bez wierzchniego malowania. Drobnoziarnisty tynk KÖSTER Feinputz daje gładką powierzchnię, jeśli taka jest pożądana ze względów estetycznych. Malowanie końcowe należy wykonywać wyłącznie farbami o wysokiej paroprzepuszczalności (np. farbą silikonową KÖSTER Silikonfarbe).           

Należy stosować się do zaleceń zawartych w instrukcjach technicznych produktów KÖSTER.

 

Back

Top
Albania Austria Bosnia and Herzegovina Brasil Bulgaria China Croatia Czech Republic Denmark Finland Germany Ghana Greece Hungary Iraq Italy Japan Kazakhstan Kuwait Latvia Lebanon Macedonia Mexico Netherlands New Zealand Norway Panama Poland Portugal Romania Russia Senegal Serbia Slovakia Slovenia South Africa Spain Thailand Turkey Ukraine United Kingdom United States of America